Zaburzenie w procesie melanogenezy (tworzenia się melaniny) może wystąpić niemal u każdego człowieka, zależy to od aktywności komórek produkujących pigment. Porozmawiamy o tym czym jest pigmentacja, jak się objawia i jak się jej pozbyć.
Przyczyny pigmentacji
Bardzo ważne jest zrozumienie przyczyn powstawania pigmentacji, ponieważ eliminując je lub zmniejszając, możemy zagwarantować poprawę stanu skóry.
- Słońce. Czynnikiem numer jeden zawsze było światło ultrafioletowe. To ono prowokuje produkcję melaniny w naszej skórze, aby ją chronić.
- Hormony. Brak równowagi hormonalnej jest jedną z głównych przyczyn pojawiania się pigmentacji. Może to być np. insulinooporność, przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, ciąża, menopauza.
- Problemy z przewodem pokarmowym. Choroby przewodu pokarmowego, wątroby, pęcherzyka żółciowego oraz diety – a w rezultacie niedobory składników odżywczych, zwłaszcza żelaza i miedzi.
- Zabiegi i pielęgnacja.
- Niewłaściwe stosowanie środków wybielających latem.
- Niewłaściwe zastosowanie się do porad pozabiegowych (laser i fotoodmładzanie, peelingi, depilacja), a także stosowanie środków rozjaśniających i innych leków (olejki eteryczne).
- Zapalenie. Naruszenie bariery skóry – przedłużone stany zapalne (podrażnienie, egzema, zapalenie skóry, łuszczyca) lub uszkodzenia mechaniczne (oparzenia, tym przebarwienia pourazowe).
- Leki. Przyjmowanie leków fotouczulających, które uwrażliwiają skórę na światło ultrafioletowe – doustne środki antykoncepcyjne, antybiotyki, ogólnoustrojowe retinoidy, ekstrakt z dziurawca, leki przeciwhistaminowe, sulfonyloamidy, niektóre niesteroidowe środki przeciwzapalne, przeciwbakteryjne.
Rodzaje pigmentacji
W zależności od głębokości występowania pigmentacja może być naskórkowa i skórna.
Pigmentacja naskórkowa – brązowe pigmenty. To z nimi najczęściej i najskuteczniej pracują kosmetolodzy.
Pigmentacja skórna z reguły ma kolor niebieski, niebiesko-szary, szary.
Wśród najpopularniejszych rodzajów na wizycie u specjalisty są:
- piegi
- melazma (duże brązowe plamy na czole, policzkach , górnej wardze i podbródku)
- plamy soczewicowate (duże i jaśniejsze plamy, przypominające piegi)
- hyperpigmentacje (nadmierne gromadzenie barwnika w niektórych obszarach)
- przebarwienia po trądziku.
Tylko holistyczne podejście i zrozumienie mechanizmów powstawania pigmentu może zagwarantować trwały efekt. Często zaangażowani są też inni specjaliści w poszukiwaniu przyczyny, może to być ginekolog-endokrynolog, gastroenterolog, terapeuta. Od strony medycyny estetycznej możliwe są tylko zabiegi złuszczające i wybielające.
Jak powinna wyglądać pigmentacja w różnych porach roku?
W okresie letnim należy unikać słońca w jak największym stopniu i używać produktów przeciwsłonecznych o wysokim współczynniku SPF. Latem skóra nie wymaga rozjaśniania i stymulacji do odnowy.
W okresie jesienno-zimowym rozpoczyna się najaktywniejsza praca z przebarwieniami. Są to peelingi złuszczające mające na celu odnowę naskórka, peelingi chemiczne, metody fototermolizy (lasery, urządzenia do fotoodmładzania), konieczne jest również użycie środków, które wpływają na komórki produkujące melaninę, są to inhibitory tyrozynazy (kluczowy enzym procesu melanogenezy) oraz środki rozjaśnijące (arbutyna, kwas kojowy, azelainowy oraz fitowy, niacynamin, rezorcyna). W ciągu całego roku trzeba skórę chronić, przywracać zdrowy wygląd oraz uspokajać.
Dzięki profesjonalnym kosmetykom ME LINE możesz mieć kompleksową profesjonalną pielęgnację w zasięgu ręki!